Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Co to jest i jak działa planetarny robot kuchenny?

artykuł promocyjny

Robot planetarny to urządzenie, które może zastąpić kilka innych sprzętów w kuchni, stając się pomocnikiem pozwalającym wykonać bardzo wiele dań szybko i prosto. Czym właściwie jest robot planetarny i jak działa? Jakie czynności kuchenne wykonuje?

Co to jest i jak działa planetarny robot kuchenny?

Czym jest robot planetarny?

 

Robot planetarny to wielofunkcyjne urządzenie, którego sercem jest obrotowa misa robocza. Robot powinien mieć dużą moc oraz liczne końcówki, mieszadełka i akcesoria rozszerzające jego funkcjonalność. Robot kuchenny umożliwia przygotowanie licznych dań i wypieków poprzez automatyzację czynności jak mieszanie, wyrabianie, ubijanie itd. Co więcej, takie urządzenie ma kompaktowe rozmiary, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca w kuchni. Roboty różnią się wielkością misy, mocą, akcesoriami czy sposobem sterowania. Wysokiej klasy, zaawansowane urządzenia mają też opcję indukcyjnego gotowania.

 

Do czego służy robot planetarny?

 

Roboty planetarne potrafią wykonać bardzo wiele czynności, zostawiając osobie gotującej czy przygotowujące wypieki jedynie wymyślenie dania i łączenie składników. Jedno urządzenie zastąpi wiele innych zarówno ręcznych, jak i elektrycznych sprzętów. Robot kuchenny potrafi:

  • miksować,
  • mieszać,
  • ubijać pianę,
  • siekać,
  • rozdrabniać,
  • mielić mięso,
  • trzeć na wiórki,
  • kroić na plasterki,
  • ciąć w kostkę,
  • kroić na frytki,
  • wyciskać sok.

 

Jak działa robot planetarny?

 

Robot planetarny działa dzięki silnikowi, który napędza obroty ostrzy i mieszadeł. Mieszadło czy ostrze obracają się wokół własnej osi oraz wokół całej misy. Pozwala to na dokładne wymieszanie składników, czy wyrobienie ciasta w sposób równomierny, bez pozostawienia pęcherzyków powietrza. Trudno o taką precyzję przy ręcznym zagniataniu ciasta, a co więcej, wymaga to sporej siły. Dlatego robot planetarny tak bardzo ułatwia pracę w kuchni. Regulacja prędkości obrotów umożliwia dopasowanie pracy mieszadeł i ostrzy do danego składnika. Robot sprawdzi się zatem i przy delikatnym ubijaniu białek na pianę, i przy wyrabianiu ciężkiego ciasta na pizzę. Jak wygląda działanie robota planetarnego w praktyce, zobaczysz w materiale filmowym od Posmakuj Polski:

 

Na co zwracać uwagę, wybierając robot planetarny?

 

Szukając doskonałego robota planetarnego, sprawdzaj przede wszystkim:

  • Moc urządzenia. Dobrej jakości roboty powinny mieć minimum 1100 W mocy, by spełniać swoje funkcje. Urządzenia z mocą 1400 W gwarantują wydajną pracę nawet przy ugniataniu dużej ilości ciasta.
  • Wielkość misy. Roboty mogą mieć około 4-6 litrów pojemności misy. W misie mającej np. 4,3 litra można przygotować kilogram ciasta i ubić 8 jajek, zaś już 6,7 litra pojemności pozwala na przygotowanie 5 kg masy, 2,4 kg ciasta i jednoczesne ubicie aż 16 białek.
  • Dostępne akcesoria, tarcze, mieszadła w zestawie. Wybieraj te, które przydadzą Ci się w przygotowaniu dań. Przykładowo, jeśli lubisz frytki, sprawdź, czy robot ma tarkę do ich cięcia, a gdy często używasz mielonego mięsa, kup robot z maszyną do mielenia mięsa.


Jak działa robot kuchenny z funkcją gotowania? Sprawdź test Kenwood Cooking Chef XL >>

Dodatki do robota planetarnego

 

Przystawki, mieszadełka, ostrza pozwalają na wykonanie dodatkowych czynności z robotem. Im więcej ich, tym lepiej, jeśli rzeczywiście bardzo dużo gotujesz i lubisz eksperymentować z potrawami. Przydatne na pewno będą:

  • mieszadła elastyczne i do przekładania,
  • inne mieszadła ze stali nierdzewnej, które cechują się wytrzymałością, np. trzepaczka do śmietany, mieszadło K i hak do ciasta,
  • szklany blender odporny na uszkodzenia i pęknięcia z czterostrefowymi ostrzami zdolnymi pokruszyć nawet lód i doskonały do przygotowania koktajli, smoothie,
  • malakser z kilkoma tarczami,
  • maszyna do mielenia mięsa z kilkoma sitami,
  • szatkownica do siekania warzyw,
  • uniwersalny młynek,
  • wyciskarka do cytrusów.

 

Co daje robot planetarny wysokiej klasy z płytą indukcyjną?

 

fot.: Robot kuchenny z funkcją gotowania.

Wśród robotów planetarnych z najwyższej półki, cechujących się ogromną mocą, można znaleźć model z funkcją gotowania. Taki robot planetarny wygląda jak tradycyjne urządzenie tego typu, ale ma dodatkowo wbudowaną płytę indukcyjną, np. o mocy 1500 W. Pozwala to przygotować gorące dania do razu w misie, w której szatkuje się składniki, ubija ciasto, blenduje, miksuje itp. Z takim robotem dodatkowo przyrządzisz duszone i smażone dania, a także potrawy na parze, dania zrobione podobnie jak w wolnowarze. Zapewnia to oszczędność czasu i środków, bo nie trzeba włączać płyty indukcyjnej do gotowania.

Co więcej, robot sam monitoruje proces i ustawioną temperatury, więc nie ma ryzyka, że potrawa się przypali. Modele wysokiej jakości mają wbudowany wyświetlacz LCD, który prowadzi użytkownika krok po kroku, pokazując mu, jak przygotować danie od procesu szatkowania, mieszania składników, aż po ugotowanie czy duszenie w podgrzanej misie. Zakres temperatur robota obejmuje od 20 do 180 stopni.

 

Jakie dania przygotujesz z robotem planetarnym?

 

Z dobrym robotem planetarnym z wbudowaną płytą indukcyjną i szerokim wachlarzem akcesoriów wykonasz niemal dowolną potrawę. Ograniczeniem jest tylko Twoja kreatywność kulinarna. Dzięki mieszaniu, ubijaniu, zagniataniu, szatkowaniu, tarciu, podgrzewaniu składników robot zastąpi wolnowar, urządzenie do gotowania na parze, patelnie, blender, mikser, woka. Przygotujesz z jego pomocą różnego rodzaju zupy, sosy do mięs i makaronów, beszamel, potrawy jednogarnkowe, np. leczo, gulasz, chilli con carne z meksykańskiej kuchni, indyjskie curry, risotto na bazie różnych składników, dania kuchni azjatyckiej przygotowane tradycyjnie z użyciem woka, a także koktajle, smoothie, świeże soki, ciasto na pizzę, chleb domowej roboty oraz słodkie wypieki.

Czytaj także na Kuchenny.com.pl:

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Kenwood





Partnerzy


Electrolux
     SHARP

Lacanche  Okapykuchenne.pl

EDAXO      Franke

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się



Facebook
Instagram