Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Wysoka zabudowa w kuchni

artykuł promocyjny

Meblościanka w kuchni to nie żart, ale modny i nowoczesny sposób aranżacji wnętrza. Modułowa zabudowana ściany pod sam sufit, która wszystko pomieści jest praktyczna i efektowna. Nie przypomina na szczęście regałów z dawnych lat i jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych szafek.

Wysoka zabudowa w kuchni

Trendy w wystroju kuchni stale się zmieniają. Wciąż obowiązuje zasada im mniej tym lepiej. Symbolem nowoczesna kuchnia jest minimalizm. Do lamusa odeszły fantazyjne kredensy, zbędne półki, szafki i szafeczki wiszące w różnych miejscach. Do łask powróciła meblościanka, w nowoczesnym wydaniu. Znajdzie się w niej miejsce na lodówkę, piekarnik, mikrofale, a nawet zlewozmywak. Wewnątrz jest wiele schowków, szafek, półek, wysuwanych szuflad. Ukryte są kosze cargo, w których zmieścimy sprzęt, produkty, akcesoria, dodatki oraz wszystko co zbędne. Dzięki tym zamykanym regałom możemy ukryć kuchenne przedmioty. Dodatkowym atutem jest duży wybór frontów, pod względem koloru i materiałów które mogą być ozdobą kuchni i nadać jej styl.
 

wysoka zabudowa meblowa w kuchniwysoka zabudowa w kuchniwysoka zabudowa w kuchni

fot.: konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 


Jedno miejsce, funkcji wiele


Wszystko zależy od tego ile mamy miejsce, jakich rozmiarów jest nasza kuchnia. W małej kuchni nie powinniśmy wstawiać meblościanki, a ustawić wyłącznie niskie szafki kuchenne. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na regał to wybierzmy fronty ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Kuchnia wyda się nam większa i głębsza. Dobrym miejscem na ustawienie meblościanki jest na pewno ściana, na której będzie się opierać. Jeżeli nasza kuchnia ma wnękę możemy ją właśnie tam wstawić. W dużych kuchniach meblościanka może być wyeksponowana jako wolno stojący mebel na pograniczu salonu i kuchni, a nawet przedpokoju. Otwierana jest wtedy z kilku stron, w zależności od ustawienia, spełniając wiele funkcji. Od strony pokoju możemy ukryć w niej książki, ubrania, a od przedpokoju może zamienić się w wieszak lub szafkę na buty. Jeżeli meblościanka wydaje się nam zbyt potężna i przytłaczająca możemy nadać jej finezji, montując oświetlenie halogenowe od dołu albo od góry. Zabudowa nie musi być do samego sufitu. Może zasłaniać jedynie część roboczą kuchni.
 

Aranżacja kuchni - Krzysztof Sidorak (4)Aranżacja kuchni - Krzysztof Sidorak (5)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" 

 


Po pierwsze funkcjonalizm


Pierwszą i najważniejszą cechą naszej meblościanki jest funkcjonalizm i użyteczność. Meblościanka w kuchni pełni funkcję szafy, spiżarni lub magazynu. Każdej gospodyni zawsze brakuje miejsca na sprzęt kuchenny, garnki, zapasy, najróżniejsze akcesoria i drobne rzeczy. Zamiast wieszać otwarte półki, półeczki wszystko możemy umieścić w przestronnych regałach. Rzeczy ukryte będą w jednym miejscu, a na dodatek zawsze pod ręką. W pakownej meblościance jest wiele schowków, półek, koszy obrotowych, szuflad. Kuchenny regał może być zamykany suwanymi czy otwieranymi drzwiami. Może być zasłonięty również żaluzją, roletą czy osłoną przesuwaną. W zależności od budżetu i naszej pomysłowości.
 

Ekskluzywne meble kuchenne do zabudowy

fot.: Peka


 

Ukryta lodówka

 

W meblościance prócz zapasów, drobnego sprzętu, garnków, talerzy możemy schować również sprzęt AGD. Meblościanka ma tę zaletę, że może pomieścić lodówkę, piekarnik, mikrofalę, zlewozmywak. Blask chromowych urządzeń doda elegancji frontom.

SERVO-DRIVE flex

fot.: SERVO-DRIVE flex firmy Blum - Elektryczne otwieranie urządzeń chłodzących do zabudowy, z frontami bez uchwytów

 

Po drugie estetyka

 

Zwolennicy regałów w kuchni cenią ją nie tylko za funkcjonalizm. Ma również walor estetyczny. Jej wykończenie, fronty są ozdobą kuchni, nadają jej styl i charakter. Wybór kolorów i materiałów frontów jest ogromny. Drzwi i ściany meblościanki mogą być wykonane z różnych gatunków drewna świerku; olchy, buku, brzozy, dębu, czereśni, czy jesionu, a także drewna egzotycznego. Charakteryzuje je wówczas naturalny wygląd. Tańsza i popularna jest płyta MDF. Może imitować stal, drewno i inny materiał. Występuje w wielu barwach i kształtach. Często wykorzystywana w kuchniach nowoczesnych. Elegancji i lekkości frontom doda szkło przezroczyste, mleczne czy witrażowe. Pamiętamy jednak, że szkło nie ukryje bałaganu i nie zasłoni dostatecznie schowanych rzeczy. W stylu high-tech są fronty ze stali nierdzewnej. Wykonane z pełnych płyt stalowych lub blach naklejanych na płyty wiórowe. Można je łączyć z innymi materiałami. Są trudne do utrzymania w czystości.

 

 Rad-Pol

fot.: Rad-Pol


 

Szafki do sufitu


Jeżeli nie chcemy albo nie mamy możliwości postawienia meblościanki, a zależy nam na wykorzystaniu niemal każdego centymetra wolnej przestrzeni powinniśmy pomyśleć o obstalowaniu szafek pod sam sufit. Zmieści się w nich więcej rzeczy niż w szafkach o standardowej wysokości. Takie szafki prezentują się ciekawie. Nie stoją na nich żadne niepotrzebne rzeczy, na których gromadzi się kurz i które dodatkowo psują wizualny efekt całości. Na najwyższych półkach w szafkach możemy schować rzeczy rzadko używane, po które będziemy sięgać okazjonalnie. Możemy przeznaczyć je na małą spiżarkę czy tez coś w rodzaju magazynku. Drzwi szafek możemy otwierać tradycyjnie albo od góry. Wysokie szafki możemy obniżyć lekko o kilka centymetrów, by móc zamontować halogeny. Przy montowaniu tego typu mebli warunkiem jest równy sufit. Jeżeli są znaczne różnice w wysokości dobrym rozwiązaniem będzie podwieszany sufit.

SPACE STEP

fot.: Blum - SPACE STEP to wielofunkcyjne rozwiązanie, zapewniające nową przestrzeń do przechowywania w cokole, łatwy dostęp do wysoko zawieszonej szafki oraz ułatwienie dla dzieci.

 

Zobacz więcej:


Prawidłowa wysokość zabudowy w kuchni

Kupujemy meble - na co zwrócić uwagę

Nowoczesne mechanizmy w meblach kuchennych


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Rad-Pol, Blum



Przeglądy


Facebook
Instagram