Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Czyszczenie piekarnika

artykuł promocyjny

Czy czyszczenie piekarnika może być łatwe, szybkie i bezproblemowe? Kluczem do sukcesu jest tu regularność. Jeśli będziemy dbać o wnętrze piekarnika systematycznie, usuwanie osadów nie będzie sprawiało nam trudności. Oprócz dedykowanych środków czyszczących możemy, a nawet powinniśmy korzystać z tanich i ekologicznych sposobów domowych. W przypadku zaschniętych i uciążliwych zabrudzeń też można sobie dość szybko poradzić, ale potrzeba większego zaangażowania. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby jak wyczyścić piekarnik.

Czyszczenie piekarnika

fot.: Candy

Resztki przygotowywanych potraw oraz tłuszcz osadzający się we wnętrzu piekarnika podczas pieczenia ulegają spalaniu i mogą niekorzystnie wpływać na aromat naszych dań. Najprostszym zarazem najpopularniejszym sposobem na czyszczenie piekarnika jest umycie jego wnętrza gąbką lub szmatką maczaną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub innego środka myjącego. Najlepiej robić to po każdym użyciu piekarnika lub przynajmniej regularnie.

 

WAŻNE! Zawsze przed przystąpieniem do mycia należy usunąć jedzenie, które spadło na dno piekarnika. Zaschnięte resztki mogą porysować powierzchnię urządzenia.

Czyszczenie piekarnika - środki, funkcje, domowe patenty

fot.: Franke

 

Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami


Aby odczyścić zaschnięte i przypalone jedzenie w piekarniku domowym sposobem, najlepiej jest użyć środków zawierających ług sodowy, który posiada właściwościowi żrące. Stosując ten środek, konieczne jest użycie rękawic ochronnych. Ług sodowy doskonale rozpuszcza i usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia, znajdujące się w piekarniku. Wystarczy użyć sody spożywczej, która jest ekologiczna i tania. Jeśli brud jest mocno zaschnięty, możemy się posiłkować octem, który zmieszany razem z sodą stworzy dość gęstą paćkę. Taką miksturę nakładamy na zabrudzenia, pozostawiamy na około 20 min i po tym czasie szorujemy wnętrza piekarnika. W razie konieczność czynność można powtórzyć.

Możemy też stworzyć warunki niczym w piekarniku z systemem czyszczenia parowego. Wystarczy, że do jego wnętrza włożymy naczynie żaroodporne z wodą i sokiem z cytryny. Następnie podgrzejemy go do 180 stopni z wykorzystaniem termoobiegu. Taki zabieg pozwoli na zmiękczenie zanieczyszczeń na ściankach, dnie i suficie piekarnika. Później wystarczy wyszorować wnętrze ciepłą wodą z dodatkiem płynu.

 

UWAGA! Czyszczenia wymaga środek piekarnika oraz jego obudowa. Często te czynności idą w parze, ale mycie z zewnątrz jest mnie wymagające - wystarczy woda i płyn. Wewnątrz piekarnika mamy do czynienia z resztkami jedzenia, które dodatkowo mogły się zapiec i są bardziej uciążliwe.

Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami

fot.: Electrolux

 

Czyszczenie rusztu i szyby piekarnika

 

Ruszt oraz prowadnice to części składowe piekarnika, które również się brudzą w trakcie użytkowania. Do ich czyszczenia idealnie sprawdzają się środki dedykowane do czyszczenia grilla. Możemy też pomóc sobie za pomocą znanej już nam pasty z octu, sody i wody. Taką mieszanką można czyścić także plamy na szybie piekarnika oraz blachę do pieczenia. jeśli szyby nadal są brudne, czeka nas ich rozkręcanie i wymycie osobno każdej części. Mocno zapieczonego brudu usuniemy przy użyciu denaturatu i wazeliny. Denaturat odpowiada za rozpuszczenie tłuszczu, a wazelina zmiękcza brud.

W najcięższych przypadkach użyjmy folii aluminiowej zwiniętej w kulę. Taka myjka w połączeniu z mleczkiem do czyszczenia (mogą być środki chemiczne przeznaczone do odtłuszczania) powinna poradzić sobie z bardzo starymi zanieczyszczeniami. Jest jeszcze jeden sposób na zapieczone plamy - szczoteczka i pasta do zębów. Ten duet sprawi, że piekarnik będzie lśnił jak nowy.

Piekarnik Sharp z funkcją pieczenia i czyszczenia parowego

fot.: SHARP – piekarnik KA-74L64BNH-PL z funkcją pieczenia i czyszczenia parowego

 


Programy do czyszczenia piekarnika:

 

Czyszczenie parowe


Dostępne są również piekarniki z funkcją czyszczenia parowego. Posiadają one pojemnik napełniany wodą. Po włączeniu specjalnego programu pod wpływem tworzącej się pary zanieczyszczenia rozmakają. Dzięki temu można je łatwo usunąć przy użyciu zwykłej szmatki. Jeśli jednak posiadamy zwykły piekarnik bez funkcji parowego czyszczenia to do dyspozycji mamy domowe sposoby. Najlepszym z nich jest włożenie do piekarnika naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą a następnie włączenia go na kilka minut i ustawienie temperatury ok. 140°C.  Po ostygnięciu wnętrze piekarnika można z łatwością umyć z zanieczyszczeń.

Dobrą metodą na pozbycie się zapachów, np. ryby z piekarnika jest dodanie do naczynia z wodą cytryny lub wstawienie do piekarnika szklanki z zaparzoną kawą.
 

Candy czyszczenie piekarnika

fot.: Candy


Czyszczenie pirolityczne


Wśród różnych modeli piekarników dostępnych na rynku, wyróżnić można piekarniki z funkcją samooczyszczenia, zwaną także czyszczeniem pirolitycznym lub pyrolitycznym. Tego typu urządzenia posiadają specjalny program, który nagrzewa wnętrze piekarnika do bardzo wysokiej temperatury ok. 500°C, zamieniając wszelkie zabrudzenia w popiół, który następnie bardzo łatwo jest usunąć. Aby uniknąć ryzyka poparzenia piekarniki wyposażone w fukcję samoczyszczenia posiadają mechanizm autoblokady drzwiczek.

 

Czyszczenie za pomocą paneli katalitycznych

 

Piekarniki mogą być także wyposażone w panele katalityczne, czyli specjalne wkłady znajdujące się zwykle na bocznych, wewnętrznych ściankach piekarnika. Pozwalają one na utrzymanie w czystości piekarnika na bieżąco, podczas jego użytkowania. Panele katalityczne posiadają strukturę papieru ściernego, która wyłapuje i spala zabrudzenia.


Przeczytaj koniecznie:
Piekarnik, który wyczyści się sam


Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Candy Polska, SHARP, Electrolux, Franke












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram