Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Prawidłowe oświetlenie kuchni

artykuł promocyjny

Prawidłowe oświetlenie kuchni

Każda kuchnia jest inna. Jednak bez względu na to w jaki sposób wykończona, każda powinna być wyjątkowa, ponieważ spędzamy w niej dużo czasu. W miejskich mieszkaniach często zastępuje jadalnię. Zwykła lampa zwieszana jako jedyne oświetlenie kuchni to rozwiązanie męczące dla użytkowników kuchni i błędne z punktu widzenia specjalisty od oświetlenia - lampa zwieszana daje skupione światło ukierunkowane w jeden punkt.

 

 

Prawidłowe oświetlenie wnętrza musi spełniać 3 ważne warunki:

 

  • równomierność
  • odpowiednia ilość światła
  • barwa światła dostosowana do pomieszczenia

 

Równomierne oświetlenie w kuchni jest bardzo trudne do osiągnięcia ze względu na dużą ilość sprzętów kuchennych i mebli. Ponadto górne szafki i półki zawieszone nad blatem roboczym uniemożliwiają jego oświetlenie za pomocą lampy na suficie. W miarę możliwości powinno się oświetlić kuchnię kilkoma lampami, co minimalizuje to ilość zacienionych miejsc.

Prawidłowe oświetlenie kuchni
Rys. 1 - Nierównomierne oświetlenie.

W powyższym rysunku mamy przykład wnętrza oświetlonego przy użyciu tylko jednej lampy. W rezultacie kuchnia pełna jest nieprzyjemnych cieni, a miejsce przy blacie roboczym jest zasłonięte przez użytkownika. Już na etapie projektowania mieszkania należy zaplanować rozmieszczenie kilku punktów oświetleniowych w kuchni.

 

W zależności od jej wielkości powinny to być co najmniej dwa rodzaje oświetlenia:

 

  • oświetlenie górne
  • oświetlenie blatu roboczego

Prawidłowe oświetlenie kuchni
Rys. 2 - Równomierne oświetlenie - niepełne.

Na powyższym przykładzie widzimy, jak poprawia się równomierność oświetlenia w pomieszczeniu, gdzie zastosowano kilka symetrycznie rozmieszczonych lamp. Powierzchnia blatu roboczego jest bardzo dobrze oświetlona dzięki zastosowaniu dodatkowych lamp.


Miejsca oznaczone napisem "słaby cień" są niedoświetlone - natężenie światła jest tam wyraźnie słabsze. Miejsca oznaczone znakiem "X" są najlepiej oświetlone - w tych punktach zasięg świecenia poszczególnych lamp pokrywa się.

Kuchnia na rys.2 jest dosyć dobrze oświetlonym wnętrzem. Byłoby to wystarczające oswietlenie w pomieszczeniach, gdzie spędza się mało czasu, a prace tam wykonywane nie wymagają skupienia. Przy pracach kuchennych bardzo ważna jest staranność i koncentracja. Dlatego własnie w tym pomieszczeniu bardzo ważna jet równomierność oswietlenia.

Ludzkie oko ma zdolność do zmiany współczynnika refrakcji soczewki (akomoduje się). Zjawisko akomodacji pozwala na zmianę ostrości widzenia, co pozwala obserwować bliskie i dalekie przedmioty oraz dostosowywać ostrość np. do natężenia światła. W przypadku gdy w pomieszczeniu wstępuje duża różnica natężenia światła (miejsca oznaczone X i "słaby cień"), oczy zmuszone są do ciągłej pracy, co w konsekwencji prowadzi do szybszego męczenia się, a nawet do bólu głowy.

Dobrze oświetlona kuchnia poprawia samopoczucie, a przebywanie w niej nie męczy oczu. Zaledwie kilka dodatkowych punktów świetlnych wzmacnia światło pośrodku pomieszczenia i niweluje cienie na obrzeżach.  

Prawidłowe oświetlenie kuchni
Rys. 3 - Poprawne oświetlenie


Kuchnia na rysunku nr 3 jest idealnie oświetlona. Wyraźnie odznaczają się miejsca, gdzie światło jest najmocniejsze - blat roboczy i stół jadalny. Miejsca nakładania się światła X występują w miejscach najczęściej używanych. Równomierne światło o dużym natężeniu pozwala uzyskać efekt podwyższonego komfortu pracy oraz dostosowanie ilości światła do wykonywanej czynności.

Zastosowanie oświetlenia w różnych punktach pomieszczenia pozwala na regulowanie natężenia światła w zależności od potrzeby - mocne i jasne światło podczas wykonywania prac kuchennych; delikatne światło podczas intymnej kolacji.  


Prawidłowe oświetlenie kuchni
Rys. 4 - Oświetlenie kinkietami

Oświetlenie boczne pomoże wyciszyć atmosferę wnętrza kuchennego. W dużym pomieszczeniu warto zamontować dodatkową lampę nad stołem (rys. 5). Pozwala to wydzielić niewielką, intymną przestrzeń.  

Prawidłowe oświetlenie kuchni
                Rys. 5 - Oświetlenie nad stołem.
 

Już przy planowaniu oświetlenia warto rozplanować funkcje i miejsca punktów oświetleniowych tak, aby uzyskać pewność, że wybrane rozwiązania dadzą komfort i przyjemność pracy.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, Osram Sp. z o.o.
Zdjęcia: Osram Sp. z o.o.










Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  Tesa
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo by Emako


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram