Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki

artykuł promocyjny

Zanim zamontujemy grzejniki w domu lub mieszkaniu powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi czynnikami wpływającymi na efektywność ich pracy. Optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić ok. 20° C. Aby móc utrzymać temperaturę na tym poziomie, trzeba wybrać właściwe miejsce, w którym zostanie ulokowany grzejnik.

Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki
Kliknij w zdjęcie i przejdź na stronę firmy

- Podstawową zasadą jest montaż grzejników w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła - radzi Piotr Kolanowski, ekspert z Grupy Armatura. - Zainstalowanie ich w pobliżu okien, drzwi balkonowych i wyjściowych zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i konwekcję. Dzięki temu, generowane ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie po pomieszczeniu.

Te same zasady obowiązują podczas montażu grzejnika na ścianie zewnętrznej. Jeśli ich nie uwzględnimy - 10% energii zostanie zmarnowane, a temperatura będzie nierównomierna. Gdy w pokoju usytuowane są drzwi balkonowe lub wysokie okna sięgające podłogi, można zastosować dwa mniejsze grzejniki po obu stronach przeszklenia.
 

Grupa Aramtura - grzejnik, rozmieszczenie

 


Dobre warunki pracy

 

Kiedy punkty grzewcze będą już zaplanowane, warto pamiętać o podstawowych zasadach instalacji i detalach, które mają znaczenie dla efektywności i trwałości wybranego rozwiązania. - Grzejnik powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pracy. Odległość pomiędzy nim a podłogą oraz parapetem powinna wynosić od 10 do 12 cm  - podpowiada ekspert z Grupy Armatura. Jeśli instalator zastosuje mniejsze odstępy, to tak, jak w przypadku złego usytuowania, konwekcja zostanie stłumiona, a ciepło będzie rozchodzić się nierównomiernie.

Kolejnym istotnym elementem jest długość i szerokość parapetu, który powinien być dopasowany do konkretnego modelu grzejnika. Jeżeli grzejnik znajdzie się na ścianie wewnętrznej warto powiesić nad nim półkę, która sprawi, że ciepłe powietrze będzie się właściwie załamywać.

 


Ładna okolica

 

Estetyczna oprawa instalacji grzewczej to również nie lada wyzwanie. Problem ten często rozwiązuje się najłatwiejszym sposobem, tj. zasłaniając grzejnik meblami lub innymi elementami wyposażenia mieszkania. Niestety w efekcie powietrze nie może swobodnie krążyć, a tym samym efektywność ogrzewania jest ograniczona. Podobnie jest z zasłonami oraz firanami, jednak w tym przypadku szkoda jest mniejsza, ponieważ tkaniny ograniczają cyrkulację zarówno ciepłego powietrza z grzejników, jak i izolują napływ chłodu z zewnątrz.

Dla lepszego wyglądu instalacji, warto wybierać grzejnik dopasowane do szerokości okien. Powierzchnia grzejnika świadczy o jego mocy, która powinna być dokładnie określona w konkretnym pomieszczeniu. Dlatego jeśli w pokoju o wąskich oknach potrzebna jest instalacja o większej sile, można zastosować krótszy grzejnik z większą liczbą płyt grzewczych. Warto pamiętać, że zbyt duży kaloryfer, a tym samym za wysoka temperatura w mieszkaniu to nie tylko większe rachunki, ale również złe samopoczucie domowników.


 

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl , www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomość



baterie łazienkowe » baterie kuchenne » grzejniki aluminiowe » zawory

 

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii KFA Armatura

KFAKFAKFAKFAKFA

kfa Facebook   kfa instagram   Youtube kfa




Partnerzy

Grupa Armatura  

nVentFerro

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się



Facebook
Instagram