Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

REJS

Styl japandi w kuchni

artykuł promocyjny

Styl japandi to połączenie japońskiej harmonii i skandynawskiego minimalizmu i do tego nawiązuje jego nazwa. Uznawany za jeden z przodujących nurtów w nowoczesnych wnętrzach, gdyż bazuje na uniwersalnej stylistyce, która sprawdza się przez lata. Co zatem musi znaleźć się w kuchni w stylu japandi? Jakie meble wybrać do kuchni japandi? Czym styl japandi wyróżnia się na tle innych? Oto kilka pomysłów i inspiracji na stworzenie kuchni w stylu uznawanym za jeden z najmodniejszych.

Styl japandi w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Prostota, naturalność i funkcjonalność - styl japandi

 

Połączenie harmonii i ciepła w prostej i jednocześnie eleganckiej stylistyce robi wrażenie. Ten styl jest umiłowaniem tego, co funkcjonalne i w dobrym smaku. Nie ma tu miejsca na zbędne rzeczy, aranżacja ma być przemyślana i bardzo schludna. We wnętrzach japandi warto zadbać o dobrą organizację, ponadczasowe produkty i naturalne materiały. Kamień i drewno to podstawa każdej klasyki, tak jest również w tym przypadku. Znane od lat i sprawdzone przez pokolenia materiały odnajdą się w kuchni, która ma być przykładem prostoty i funkcjonalności. Choć stawiając na naturalność, możemy jednocześnie liczyć na luksus, co mieści się w założeniach tego stylu. 

Prostota, naturalność i funkcjonalność - styl japandii w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - styl japandi przebojem wszedł do kanonu pięknych wnętrz

W kuchni japandi możemy spodziewać się perfekcyjnego wykończenia, dbałości o detale, ale w umiarkowanej ilości oraz dodatków, które dodadzą jej unikatowego charakteru. Styl ten uwielbia skupianie się na jednym elemencie, który można wyeksponować - może to być na przykład zabytkowy stół, wiekowy kredens lub szafka o unikatowym wykończeniu. Warto zainwestować również w ciekawe obrazy lub dekoracje, ale takie o minimalistycznym wydźwięku.

Japandii w kuchni - cechy stylu

fot.: Śnieżka

 

Ciepła i przytulna kuchnia japandi

 

W stylu janpandii możemy dopatrzec się sporo korelacji ze stylem rustykalnym. Tu również obserwujemy umiłowanie prostoty, naturalności i rzeczy z duszą, często starych. W oba style świetnie wpisują się nieregularne powierzchnie z chropowatościami, elementy postarzane na przykład z rdzą, czy elementy, które wyglądają jakby wyszły spod ręki lokalnego rzemieślnika.

Rustykalność w japandii - ciekawy kierunek dla miłośników tradycjonalizmu

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - rustykalność w japandi to ciekawy kierunek dla miłośników tradycjonalizmu

W stylu japandi główną rolę gra drewno o mocnym rysunku słojów, kamienie i spieki i naturalne barwy. Ten styl pasuje zarówno do domu na wsi, jak i nowoczesnego mieszkania w dużym mieście i wcale nie wymaga dużych powierzchni. Sztuka łączenia dobrego wyglądu z maksymalną funkcjonalnością to domena właścicieli małych kuchni i to właśnie w takich pomieszczeniach japandi może okazać się bardzo przydatne. Warto zadbać także o jasne tło w postaci, chociażby białych ścian. Dla tych, co kochają dodatki, polecane są otwarte półki, które podobnie jak w stylu wabi sabi, mogą posłużyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania.

Japoński minimalizm w kuchni - moda na styl japandii

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - połączenie minimalistycznej estetyki scandi z surowością stylu japońskiego może być przytulne

Elegancję bez efektu przytłoczenia możemy osiągnąć za pomocą niewielkich wstawek ze złota, może to być bateria kuchenna, oprawa oświetlenia lub dekor ścienny. Świetnie sprawdzą się również marmurowe deski do krojenia lub podstawki i talerze na dekoracje wykonane z kamienia. Eksponować możemy też ciekawe deski z drewna oraz ręcznie wytwarzaną ceramikę. We wnętrzach japandi wcale nie musi królować biel, równie dobrze sprawdzą się kolory, tylko dobrze by były w przygaszonej wersji.

Japandii - jak urządzić kuchnię w tym stylu?

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - minimalizm i wszechobecny ład to znamiona stylu japandi

Japandi lubi kontrasty, nieoczywiste zestawienia, czasem nawet eklektyzm. W tym stylu świetnie prezentują się tekstury o dużej różnorodności, takie, które niekiedy przywodzą na myśl niewyrównaną ścianę, starą cegłę lub wręcz loftowy beton. Po drugiej stronie stoi otwarcie na zieleń i naturę, które warto praktykować za sprawą dużych okien. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to nasza kuchnia powinna być dobrze oświetlona światłem dziennym, a nam najlepiej zrobi piękny widok za oknem.

Kuchnia  w stylu japandii - modne, praktyczne, minimalistyczne wnętrze

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - stylowe połączenie drewna i marmuru

Kolory ziemi doskonale wpisują się w ten nurt aranżacyjny. Brąży, beże, ale też mniej oczywiste odcienie jak taupe, czy zieleń w różnym wydaniu idealnie tworzą klimat naturalności i lekkości. 

Kolory Ziemi - drzwi z kolekcji 4 żywioły

fot.: PORTA DRZWI - Kolekcja 4 Żywioły ZIEMIA Model Z.1

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, PORTA DRZWI



Przeglądy


Facebook
Instagram